Türkiye’de Kirazcılık

Türkiye coğrafi yapısı ve iklimi itibariyle diğer meyve türlerinde olduğu gibi, kiraz üretimi için de gerekli her türlü koşulu sağlayan ideal bir konuma sahiptir. Özellikle yurdumuzun güney yükseltilerinde doğal ortamlarda kirazın yabani çeşitleri bol miktarda rastlanmaktadır.
Dünya genelinde 1500 civarında kiraz çeşidi bulunmakla birlikte devam eden ıslah çalışmaları ile günden güne bu sayı artmaktadır.
Kiraz üretimi dünyada geniş bir yayılım göstermekle birlikte, ticari üretim açısından A.B.D , Türkiye, Fransa ve İtalya önemli üretici ülkelerdendir. Türkiye kiraz üretim miktarı açısından A.B.D’den sonra 2. sırada gelmekle birlikte, üretim kalitesi ve ihraç edilebilir miktar yönünden hak ettiği seviyelere gelememektedir. Üretimimizin ancak %10 gibi düşük bir miktarı ihraç edilebilmektedir. Kirazın, üreticisi için bol kazanç, ülkemiz için bol döviz getiren bir ihracat ürünü olduğu göz önünde bulundurulduğunda; ülkemizde muhakkak surette uzmanlarının kontrol ve yönlendirmesi ile yürütülecek bir zirai program ile; uygun arazi ve araziye uygun anaç seçimi, planlı olarak dikilen dölleyiciler, ilk yıllarda fidanlara şekil verilmesi, terbiye, budama, sulama, gübreleme, toprak işleme, yabancı ot kontrolü, hastalık zararlılarla mücadelenin uygun olarak yapılması ile, vasıflı kiraz üretimimiz istenen ve hak ettiği seviyelere rahatlıkla çıkabilecektir.

Kiraz tüm Türkiye genelinde yetiştirilmekle birlikte; kirazcılık özellikle son yıllarda Isparta, Afyon, Manisa, Bursa ve İzmir illeri için temel bir geçim kaynağı olarak hızlı gelişen bir zirai faaliyet konumundadır. Özellikle Isparta ili Uluborlu, Senirkent ve Barla bölgeleri ile Afyon ili Sultandağı bölgesinde yetiştirilen ve tamamı yurt dışına ihrac edilen ‘0900 Ziraat’ tipi kirazlar, dünya genelinde bu kirazın ‘Türk Kirazı’ ve ‘Uluborlu Kirazı’ olarak bir isim yapmasını sağlamıştır.

7 Yanıt to “Türkiye’de Kirazcılık”

 1. İsim (Gerekli) 26. Nis, 2013 at 15:09

  Oncelikle Siteye ve burada Bilgi birikimini aktaranlara tesekur ediyorum. Ben Australiada Bagcilikla ugrasiyorum 20 yillik sofralik uzum yetistiriciligi tecrubemle ve ihracat bilgimle Turkiye kirazini cok rahat pazarlayabilecegimden emin olarak sadece alim satim degil uretim de yapmak istiyorum ancak ureticiligi kucuk capta degil buyuk capta dusundugumden buyuk arazi bulabilecegimden emin degilim. bu konuda bilgisi olan buraya not birakirtsa memnun olurum en az 100 donum olmak kaydiyla kiraz uretimi icin arazi bakiyorum. saygilar Cengiz Bahadir Australia

 2. Zahra Sharaf 23. Nis, 2013 at 16:52

  Hello,

  We are a small business establishment located in the Kingdom of Bahrain. We are specialized in importing fruits from Jordan, Syria, Lebanon and Turkey.

  We are interested in importing cherries from Turkey, Izmir specifically. We need names and contact information of famous cherry traders here in you country.

  We would be grateful if you could provide us with any details that would assist us in reaching those traders.

  Sincerely,
  Zahra Sharaf

 3. Sayın Kirazturk dünyada lezzet bakımından Tek olan Denizli Honaz Kirazını atlamışsınız. Yolunuz Denizliye düşerse mutlaka Honaza uğramınızı tavsiye ederim Saygılarımla.

 4. KirazTÜRK ekibine ve ilgilenip:Kirazımızın geleceğine değer katkısı sağlayan tüm kiraz sevdalılarına dolu dolu selam ve sevgiler TEKİRDAĞ’dan…
  İlimiz Tekirdağ’da (kiraza ve ilimiz gerçeklerine en uygun rakımlı, Radar Tepe-Esen Tepe-Yazır Göleti bölgesi)pilot bölge seçilerek kirazımızın İlimizle bütünleşeceği, İlimiz Tekirdağ’ın Festivallerine cevap verebileceği tüm şartları taşıdığı, NKÜ ile yapılan çalışmalarla tespit edilmiş durumdadır.
  2012 de daha bilinçli yol alarak, üreticilerin (toprak sevdalılarının) ilkbaharın ilk ürünü kirazımızı tüm çevrelerine güvenle sunmaları: Sağlıklı yaşam açısından 1.sırayı aldığı unutulmadan yedirmeleri en paha biçilmez bir değer olduğu unutulmamalıdır..
  “Az zamanda çok yol almak”,hepimizin isteğidir.Dürüst olmak kaydıyla alış-veriş;dürüst olmak kaydıyla sağlıklı fidanlar satılmasını, hak edileni helalinden kazanan üreticilerle;(değer pahasına satılacak kirazlarla) TÜM YARATILMIŞLARA yardımcı olacak rızıklar hepimizin olsun.
  Özellikle Kiraz Üreticilerimizin böyle bir sitede buluşarak,(alınacak birliktelik yolunun) yararlarını fark edecekleri iyi günlerin içinde olduğumuzu unutmamaları, hepimizin ortak menfaatidir.
  Sitemiz KİRAZTÜRK’e, birliktelik sağlayacak üreticilere saygılar..Sevgiler sunarım.Kaliteli ve sağlıklı bir sezon dilerim.
  Tekirdağ Kiraz Birliği.

 5. ferit taylan 06. Mar, 2011 at 15:37

  sitenizi başarılı buluyoruz başarılarını dileriz .tekirdağ malkara yörücek köyü kiraz üreticisi

 6. Sayın Sami DURAK,

  Öncelikle bizlere ve sitemize göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alakadan dolayı sizlere teşekkürlerimizi sunarız.

  Üreticilerimizin büyük masraflar yapıp, emek harcayarak yürütmekte oldukları kiraz yetiştiriciliğinde, yeterli teknik bilgiye haiz olmamaları, kulaktan dolma, geleneksel tekniklerle yanlış seçimler ve uygulamalar yapmaları, bu uygulamalar neticesinde almaları gereken verimin 40-50% oranıyla yetinmek zorunda kalmaları, en önemlisi de yetiştirdikleri ürünleri değerlendiremeyerek, yok pahasına aracılara satmak zorunda kalmaları, bizleri böyle bir site marifetiyle üreticilerimize ulaşmaya ve destek olmaya yönlendirmiştir.

  Herhangi bir ticari kaygı gözetmeksizin yürütlen faaliyetlerimiz neticesinde, son üç yıl içerisinde, özellikle Isparta, Afyon, Denizli yöresinde kiraz üreticilerimizden gelen, fidan temininden, ürün satışına kadar her türlü talebin karşılanabilmesi hususlarında gelinen noktada, önemli bir aşamayı katetmiş olmanın mutluğu içindeyiz.

  Sizler gibi bilinçli ve duyarlı dostların bilgi, deneyim ve tecrübelerine sitemize yer verilerek üreticileriz ile paylaşılması kiraz yetiştiriciliği için faydalı bir adım olacaktır. Özellikle birlik ve beraberlik ruhuyla örgütlü bir şekilde sürdürülecek faaliyetler hem üreticilerimiz hem de ülkemiz açısından çok daha faydalı olacaktır.

  Her türlü hususta bilgi, deneyim ve tecrübelerinizi bizlerden esirgemeyerek, üreticilerimizle paylaşmanız temennilerimizle,

  Saygılarımızla

  16.02.2011
  KİRAZTURK

 7. Saygı ve sevgilerimle..
  TEKİRDAĞ’dan selamlar sunuyorum.
  Yapılan hizmet dalınıza hayranım.Ayni geçerlilikleri taşıyan bir kardeşiniz olarak Dünya KİRAZ pazarında baş rollerde ki TÜRKİYE’mizin önemli bir konusu ile uğraş vermeniz beni sizlerle bütünleştiriyor.
  Tekirdağ Kiraz Üreticileri olarak sık sık buluşacağımızı ve birlikten kuvvet doğacağını biliyorum.İlimiz Tekirdağ zaten Kiraz Memleketidir.Bizlerde üretici, bizlerde ilgileneceğiz.KİRAZTÜRK ekibine başarılar diler, önemli bir toplu ekim gerçekleştirme aşamasında olduğumuzu da hatırlatmak isterim.Çalışmalarınız Vatan ve millet aşkına daim olması dileğiyle başarılar dilerim. Sami Durak 0541 225 5959
  Tekirdağ Kiraz Üreticileri Birliği Bşk.